Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (International Telecommunication Union) to organizacja międzynarodowa wchodząca w skład ONZ. Jej zadaniem jest standaryzowanie i regulowanie rynku telekomunikacyjnego i radiokomunikacyjnego. W najbliższym czasie podejmie ona próbę interwencji na tych rynkach.

Celem ITU jest zorganizowanie rozmów okrągłego stołu pomiędzy producentami smartfonów i organizacjami branży mobilnej, aby omówić sposoby powstrzymania narastających w lawinowym tempie sądowych sporów patentowych. ITU powiadomiło uczestników rozmów, że w trakcie spotkania będzie omawiana kwestia "wykorzystywania własności intelektualnej do tłumienia innowacyjności", które w ostatnim czasie wielokrotnie doprowadzało do tymczasowego wstrzymania sprzedaży wielu urządzeń.

Sednem spotkania ma być dyskusja nad patentami FRAND (ang. Fair, Reasonable and Non-Discriminatory - uczciwie, rozsądnie i bez dyskryminacji), które zdaniem wielu obserwatorów znajdują się w samym centrum wszystkich prawnych sporów dot. naruszania patentów. Założeniem licencji FRAND jest gwarancja swobodnego opracowywania i konstruowania różnych urządzeń, które będą spełniać światowe standardy. Innymi słowy - jeżeli jakaś firma dobrowolnie zgodzi się na przyjęcie warunków licencji FRAND, to nie powinna później wykorzystywać swojej własności intelektualnej przeciwko konkurencji.
Hamadoun Touré, sekretaż generalny ITU:

Jesteśmy dziś świadkami nieprzyjaznego trendu, którego celem jest wykorzystywanie standardowych patentów do blokowania rynku. W trybie pilnym musi nastąpić rewizja tej sytuacji: patenty mają pobudzać innowację, a nie ją tłumić.
W ostatnim czasie, przykładem walki o patenty z licencją FRAND w tle, jest sprawa dot. kodowania H.264. Na terenie Unii Europejskiej, Apple wraz z Microsoftem połączyli siły przeciwko Motoroli, która ich zdaniem stosuje nieuczciwe i monopolistyczne praktyki w przypadku swoich patentów. obejmujących m.in. ten kodek.

ITU Council C-12, Genewa, 4-13 lipca 2012 r.

Według ITU, na zamieszanie z licencją FRAND wpływ ma fakt, że firmy wykorzystują własne standardowe patenty jako argument w walce z licencjobiorcami o to, które opłaty licencyjne mają być uczciwe i rozsądne. Licencja FRAND stała się tak dużym problem, że Komisja Europejska wszczęła postępowanie sprawdzające, czy Motorola i Samsung nie wykorzystują w nieuczciwy sposób własnych standardowych patentów.

Illya Kazi, członek brytyjskiego Akredytowanego Instytutu Rzeczników Patentowych uważa, że sam pomysł zorganizowania takiego szczytu jest dobry, jednak nie spodziewa się on po nim wielkich rezultatów:

Sytuacja jest złożona i komuś bardzo łatwo przychodzi narzekanie na coś, co według niego jest niesprawiedliwe, ponieważ jest to dla niego niekorzystne. Nie wydaje mi się, że istnieje prosta odpowiedź. Rozmowy wysokiego szczebla nie mogą być złą rzeczą, jednak będę zaskoczony, jeśli zostanie tam osiągnięty satysfakcjonujący kompromis.
Czy słowa Kaziego okażą się prorocze? Przekonamy się o tym już wkrótce. Początek rozmów został zaplanowany na 10 października w Genewie.

Źródło: AppleInsider